Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

osir@osir.net.pl

+48 32 67 243 37

OSiR

Zawiercie

Nakręć się na moc wrażeń

OSiR

Zawiercie

Pozytywnie aktywni

OSiR

Zawiercie

Multifunkcjonalność obiektu

OSiR

Zawiercie

Wykorzystaj w pełni swój potencjał

Aktualności

Kultura brazylijska okiem capoeristas - pokaz Capoeira w Zawierciu

Kultura brazylijska okiem capoeristas - pokaz Capoeira w Zawierciu

 

" Kultura brazylijska okiem capoeristas - pokaz Capoeira w Zawierciu...."

 

Pokaz Capoeira w Zawierciu.

Już po raz kolejny, w dniach 11.06 do 13.06.2010 gościliśmy w naszym mieście ponad 250 adeptów brazylijskiej sztuki walki Capoeira. Przyjechali pogłębiać swoje umiejętności pod okiem najlepszych na świecie instruktorów tej arcy trudnej sztuki walki, w ramach VII Semana Cultural na Ginga da Capoeira BATIZADO POLONIA –Warsztatów Brazylijskiej Sztuki Walki Capoeira.                    

Niejako w podziękowaniu za gościnne przyjęcie dali fantastyczny pokaz Capoeira pn.: „10 lat Grupy Mundo Capoeira w Polsce”, który odbył się w dniu 12.06. o godzinie 18.00. Jego miejscem była tradycyjne już hala sportowa OSiR I przy ul. Moniuszki 10 w Zawierciu. Pokaz uświetnili swoją obecnością: Zastępca Prezydenta Zawiercia Pani Barbara Łada, wielcy admiratorzy sportu i przyjaciele capoeristas, panowie Stanisław Sokół - prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „ZAWIERCIE” i występujący dodatkowo w roli organizatora dyrektor zawierciańskiego OSiR Witold Grim.

Szczelnie wypełniająca widownię hali sportowej publiczność dała się porwać brawurowo przeprowadzonemu widowisku, w którym prym o lepsze wiodły: walka, muzyka, śpiew, taniec, pozytywna energia i….piękne kobiety tańczące sambę.

Swoje umiejętności techniczne i akrobatyczne, na najwyższym, światowym poziomie pokazało około 150 capoeristas z jednym z najbardziej szanowanych w światowej Capoeira mistrzów tej walki – Mestre Dende na czele.

Pokaz miał kilka części: PAUXADA DE REDE – piękna inscenizacja połowu ryb wyraziście odegrana przez ubranych w stroje z epoki młodych mężczyzn, BATE LATA – żywiołowy i zmysłowy taniec w wykonaniu bardzo urodziwych i skąpo acz zgodnie z kanonem kultury brazylijskiej przyodzianych kobiet, MACULELE – inscenizacja walki drewnianymi pałkami w wykonaniu przepasanych trzcinowymi spódniczkami instruktorów capoeira, SAMBA, czyli solowy popis tego ognistego tańca w wykonaniu ubranej jak na słynnym sambodromie, brazylijskiej tancerki Cristal, na której widok oblicza męskiej części publiczności pojaśniały, POKAZ BERIMBAU – wspaniałe popisy akrobatyki, techniki i elementów walki w wykonaniu najlepszych z najlepszych, capoeristas grupy MUNDO CAPOEIRA, i wreszcie BATUCADA i SAMBA REGGAE – zbiorowy taniec wszystkich 150 uczestników pokazu w mocno wybijanym przez wielką baterija (7 różnej wielkości bębnów) pulsującym rytmie.

Gromkie brawa, raz po raz rozlegające się z widowni były wielkim podziękowaniem, a zarazem najlepszym dowodem jak bardzo podoba się to, co dzieje się na parkiecie, szczelnie wypełniającej widownię publiczności Zawiercia. Było to największą nagrodą zarówno dla capoeristas jak i organizatorów. Wyjątkowa oprawa tegorocznego pokazu, zaczynając od tradycyjnych strojów brazylijskich, a kończąc na nastrojowym oświetleniu sprawiła, że widowisko, jakiego byliśmy uczestnikami na długo zapadnie w pamięć wyrobionej sportowo publiczności naszego miasta.

W pokazie udział wzięły tuzy capoeira światowego formatu: Mestre DENDÊ, Mestrando SAMUCA - (Brazylia/ Włochy), Mestrando SAÑSAO - (Brazylia/ Irlandia), Instrutores: POPAYE - (Brazylia/ Irlandia), BESOURO - (Brazylia/ Irlandia), Graduados: FEIJAO (Brazylia/Włochy) oraz trzy Monitores z Irlandii i Włoch. Ze strony Mundo Capoeira Polska:

Graduado Ferreiro, Monitor Porto, Monitor Fantasma, Monitor Indiano, Monitor Canario, Monitor Raio, Monitor Barracudo, Monitor Raio, Monitor Honda, Aluno Fuba, Aluno Forca i wielu, wielu innych.

Z Polski przyjechały do Zawiercia następujące sekcje Mundo Capoeira:

Sosnowiec – Zagórze, Tarnowskie Góry, Jastrzębie – Zdrój, Jaworzno, Chrzanów, Ruda Śląska, Libiąż, Jędrzejów, Gdańsk – Rumia, Pruszcz Gdański, Kielce, Skarżysko – Kamienna, Chełmek, Łódź, Przemyśl, Jędrzejów i Kraków. Gospodarzem była Zawierciańska grupa Mundo Capoeira pod przewodnictwem Graduado Ferreiro czyli Roberta Kowalskiego - głównego przedstawiciela na Polskę Grupy Mundo Capoeira, a zarazem posiadacza najwyższej korda w kolorze zielonym oraz Aluno Fuba – Sławka Latko, prowadzącego sekcję Mundo Capoeira w Zawierciu.

 

Warsztaty jak i pokaz honorowymi patronatami objęli Jego Ekscelencja Ambasador Republiki Federacyjnej Brazylii w RP Pan Carlos Alberto Simas Magalhaes oraz Prezydent Miasta Zawiercia Pan Mirosław Mazur.

 

Organizatorzy:

- Grupa Mundo Capoeira Polska – www.ksmundocapoeira.pl.

- Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zawierciu – www.osir.net.pl

Miejsce:

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zawierciu– hala sportowa OSiR I ul. Moniuszki 10, 42-400 Zawiercie,

Termin:

- pokaz Capoeira – 12.06.2010 godzina 18.00,

- warsztaty – 11.06. – 13.06.2010.

 

 

Tekst: Jacek Latko

Warsztaty Capoeira 11-13.06.2010 w fotograficznym skrócie (Ilość zdjęć w galerii: 26)

13

MAJ

2010

5551

razy

czytano

644/675

OSiR.net.pl

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Formularz zgłoszenia

Logo serwisu.

Ukryj moduł.