Mistrzostwa Świata w Trialu Rowerowym
Mistrzostwa Świata w Trialu Rowerowym do lat 16 w Zawierciu
Do Zawiercia przyjadą najlepsi młodzi zawodnicy z całego świata. Organizatorem zawodów na zlecenie Międzynarodowej Unii Kolarskiej - UCI jest „Kramarczyk Team”, Klub Sportowy „Lotto Aquila” oraz OSiR Zawiercie.
Trial rowerowy, to najbardziej widowiskowa konkurencja kolarska, która dotarła do Polski przed kilkunastoma laty i od razu zyskała szereg zwolenników i popularyzatorów. Międzynarodowa Unia Kolarska - UCI doceniła dotychczasowe osiągnięcia, powierzając Polsce organizację Inauguracji Pucharu Świata w Trialu „Kraków-2014” oraz Mistrzostw Świata do lat 16 w dniach 2-3 sierpnia w Zawierciu. Spośród ponad 100 najlepszych młodych zawodników na świecie z około 20 państw, wyłonieni zostaną zwycięzcy tych prestiżowych zawodów. Wydarzenie to będzie doskonałą okazją, by poznać i podziwiać umiejętności zawodników, które czasami wydają się zaprzeczać prawom fizyki.
Organizacja MŚ w 2014 jest ogromnym wyróżnieniem dla Zawiercia. Bardzo cieszymy się, że to właśnie na terenie OSIR Zawiercie będziemy mogli gościć najlepszych młodych zawodników trialowych z całego świata – mówi Witold Grim, dyrektor OSiR Zawiercie.
Rozgrywki odbędą się w pięciu konkurencjach: Cadets 15, 16 lat, Minimes 13, 14 lat, Benjamins 11,12 lat, Poussins 9,10 lat oraz Girls do lat 15.
Zawodników czekać będzie pokonanie sześciu odcinków specjalnych. Trialowcy rywalizować będą na przeszkodach, takich jak: skały, drewniane szpule, betonowe kręgi, podkłady kolejowe, wielkogabarytowe opony, pnie i kłody drzew, które stworzą odcinki specjalne. Start oraz przeszkody trialowej trasy znajdą się w sąsiedztwie hali OSiR oraz parku miejskiego.
W trialu czas nie jest najważniejszy, ale bezbłędne pokonanie wyznaczonych przeszkód. Pełna kontrola nad rowerem, to cel każdego trialowca – mówi Tomasz Kramarczyk, 25-krotny mistrz Polski, wielokrotny medalista mistrzostw świata, były wicemistrz Europy, 2-krotny mistrz Stanów Zjednoczonych, zdobywca 3. miejsca w pucharze świata w rowerach górskich, obecnie sędzia międzynarodowy. Zawody wygra osoba, która uzyska jak najmniej punktów karnych na każdym odcinku. Przyznawane są one za dotknięcie przeszkody jakąkolwiek częścią ciała i inną częścią roweru niż opony. Także przekroczenie czasu pokonania odcinka specjalnego kończy się przyznaniem punktów karnych, choć, jak przyznaje sędzia, zdarza się to rzadko. Za każdy odcinek zawodnik może otrzymać do 5 punktów karnych.
Trial jest niezwykle widowiskowe. Przesądza o tym niemal akrobatyczny charakter tego sportu oraz koncentracja rozgrywanych odcinków na stosunkowo niewielkiej przestrzeni.