Zawiercie

Wykorzystaj w pełni swój potencjał

Aktualności

MIEDZYNARODOWY TURNIEJ SIATKÓWKI

W dniach 28 i 29 grudnia 2013 roku, rozegrany został pierwszy MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SIATKÓWKI MĘŻCZYZN. Organizatorami Turnieju byli: STOWARZYSZENIE KLUB SIATKARSKI WARTA ZAWIERCIE oraz OŚRODEK SPORTU i REKREACJI w Zawierciu, a wzięły w nim udział drużyny:
- PWZS KARPATY MOSiR KHS KROSNO – lider 6 grupy 2 ligi PZPS,
- VK MIRAD PU PRESOV – wicelider Słowackiej Ekstraklasy,
- UMKS KECZANIN KĘTY – drużyna pierwszej ligi PZPS,
- ALURON WARTA ZAWIERCIE – wicelider 5 grupy 2 ligi PZPS, gospodarz Turnieju.
W trakcie dwudniowej rywalizacji rozegranych zostało 6 meczów, a każdy z nich składał się z 3 pełnych setów. Za każdy wygrany set drużyna inkasowała 1 punkt, a o kolejności miejsc zajętych w rywalizacji decydowały w kolejności: liczba zdobytych punktów (wygranych setów), bilans małych punktów i w końcu wynik bezpośrednich spotkań.

DZIEŃ PIERWSZY – sobota, 28 grudnia

Pierwsze spotkanie Turnieju rozegrały zespoły KĘCZANINA KĘTY i ALURON WARTY ZAWIERCIE. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie. Przy dużym oporze  drużyny z Kęt nasz zespół próbował narzucić swój styl gry – wygrywamy 25-23. Druga partia zdecydowanie dla lepiej zagrywających rywali, przegrywamy do 19. Od początku 3 seta dominowali Kęczanie, jednak w połowie partii dochodzimy rywali i dalej toczymy wyrównany, zacięty pojedynek. Niestety zbyt duża ilość błędów w zagrywce powoduje, że przegrywamy 27-29.

Drugi mecz, to pojedynek drużyn KARPATY KROSNO i MIRAD PRESOV. Mecz na całym dystansie to bardzo wyrównana gra, gdzie najczęstszym wynikiem był rezultat remisowy. Drużyny zaciekle walczyły o każdą piłkę i każdy punkt. Ostatecznie zwycięstwo odnieśli siatkarze z Krosna w stosunku 2-1.

Jako pierwsi po obiadowej przerwie na boisku pojawili się zawodnicy KECZANINA KĘTY i KARPATÓW KRASNO. Mecz ten miał różny przebieg. W 1 secie dominował Kęczanin, lepszy w bloku i zagrywce, jednak Krosno nie poddawało się i zaciekle walczyło w obronie. Set zakończył się efektownym blokiem Kęczan (25-21). Set drugi to rewelacyjna gra w obronie i na siatce Krosna, co pozwoliło im na zwycięstwo 25-20. W 3 secie podrażnione Kęty narzuciły swój styl gry i bez większych problemów wygrały do 20 i całe spotkanie 2-1.

Drugie, wieczorne spotkanie rozegrane zostało pomiędzy drużynami MIRAD PRESOV oraz ALURON WARTA ZAWIERCIE. Set pierwszy stał na bardzo wysokim poziomie. Potężne ataki, bardzo dobre zagrywki podwójne bloki zarówno jednej jak i drugiej drużyny. Niestety dla nas więcej zimnej krwi zachwali Słowacy i to oni cieszyli się zwycięstwem na przewagi 28-26. Drugi set to dominacja przyjezdnych, z którą nie mogliśmy sobie poradzić - przegrywamy zdecydowanie do 19. Również w trzecim secie lepszą drużyną byli gracze z Presova wygrywając go 25-23. Drużyna nasza z powodów zdrowotnych, wystąpiła w mocno eksperymentalnym składzie.

Miłym akcentem pierwszego dnia, było wręczenie Panu Witoldowi Grimowi, Dyrektorowi OSiR w Zawierciu Srebrnej Odznaki Zasłużonego dla Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wyróżnienie przekazał przedstawiciel ŚZPS Pan Henryk Darocha. Gratulujemy.

Na tym zakończył się pierwszy dzień Turnieju. Organizatorzy przygotowali dla drużyn kolację oraz możliwość zrelaksowania się i zregenerowania sił na basenie.

DZIEŃ DRUGI – niedziela, 29 grudnia.

Niedzielne zmagania rozpoczął pojedynek KECZANIN KĘTY - MIRAD PRESOV. Z początku bardzo zacięty i wyrównany mecz, w którym z czasem przewagę zaczęli uzyskiwać Słowacy. Bardzo żywiołowo reagujący na każde udane zagranie zawodnicy Presova nakręcali się coraz mocniej, uzyskując coraz większą przewagę. Ostatecznie oglądaliśmy pewne zwycięstwo gości z południa w stosunku 3 do 0.

Ostatni mecz Turnieju rozegrały zespoły ALURON WARTA ZAWIERCIE oraz KARPATY KROSNO. Kłopoty zdrowotne i dwa przegrane pojedynki poprzedniego dnia sprawiły, że do spotkania przystępowaliśmy z obawami. Tymczasem nasi zawodnicy zaprezentowali doskonałą formę i rozegrali kapitalny mecz. Wygraliśmy bardzo pewnie 3-0, a rywale sprawili nam kłopoty jedynie w pierwszym secie. Świetne spotkanie rozegrał nasz środkowy Bartosz Schmidt, tylko jeden raz na 9 ataków zatrzymany na środku. Dominik Żmuda i Łukasz Żłobecki bombardowali rywali atakami i zagrywką, Dariusz Syguła i Jędrzej Brożyniak mądrze i skutecznie prowadzili grę rozgrywając na pojedynczy blok, lub całkiem go gubiąc. Jędrzej dodatkowo rozrzucał rywali atomowymi zagrywkami. W ataku dzień konia zanotował Dariusz Król. Nasz zawodnik grał tak dobrze i skutecznie, że zyskał uznanie … ale o tym za chwilę.
Świetną grę drużyny dopełniali: Maciej Szadkowski – bezbłędny w odbiorze, broniący niewiarygodne piłki; Maciej Janikowski i Dawid Ogórek – dobrze zagrywający i skuteczni w atakach ze skrzydeł. Również w bloku za sprawą Ł.Żłobeckiego, J.Brożyniaka i D.Żmudy zdominowaliśmy rywali. Generalnie gładkie 3-0 (22, 15, 18).

ALURON WARTA ZAWIERCIE – PWZS KARPATY MOSiR KHS KROSNO 3 : 0

Kilkanaście minut po zakończeniu ostatniego pojedynku, odbyła się ceremonia zakończenia Turnieju oraz wręczenia nagród indywidualnych i drużynowych. W ceremonii wzięły udział drużyny uczestniczące w Turnieju, trenerzy, sędziowie, liczna grupa kibiców oraz zaproszeni goście w osobach: Ryszard Mach – Prezydent Miasta Zawiercie, Marek Kozieł – Wiceprezydent Miasta Zawiercie, Edmund Kłósek – Przewodniczący Rady Miasta Zawiercie, Marian Gajda – Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Witold Grim – Radny Sejmiku Wojewódzkiego, Dyrektor OSiR w Zawierciu.
Decyzją trenerów, nagrody indywidualne zostały przyznane zawodnikom:

- NAJLEPSZY ROZGRYWAJĄCY – LUBOMIR ZAVACKY (MIRAD PRESOV), nagrodę wręczył Prezes Stowarzyszenia Klub Siatkarski Warta Zawiercie Pan Kryspin Baran;
- NAJLEPSZY ATAKUJĄCY – DARIUSZ KRÓL (ALURON WARTA ZAWIERCIE), nagrodę wręczył Pan Marek Kozieł;
- NAJLEPSZY PRZYJMUJĄCY – MICHAŁ TOCZKO (KĘCZANIN KĘTY), nagrodę wręczył Pan Witold Grim;
- MVP NAJLEPSZY ZAWODNIK TURNIEJU – MARCEL LUX (MIRAD PRESOV), nagrodę wręczył Pan Ryszard Mach.

W kolejności zajętych miejsc, puchary zostały wręczone drużynom:

4 miejsce – PWZS KARPATY MOSiR KHS KROSNO, kapitan Robert Książkiewicz, trener Krzysztof Frączek, nagrodę wręczył Pan Marian Gajda;
3 miejsce – UMKS KECZANIN KĘTY, kapitan Jarosław Macionczyk, trener Marek Błasik, nagrodę wręczył Pan Edmund Kłósek;
2 miejsce – ALURON WARTA ZAWIERCIE, kapitan Dariusz Syguła, trener Albert Semeniuk, nagrodę wręczył Pan Marek Kozieł;
1 miejsce i zwycięstwo w Turnieju odniosła drużyna – VK MIRAD PU PRESOV, kapitan Stanislav Lampart, trener Luboslav Salata, nagrodę wręczył Pan Ryszard Mach.

Na tym, pierwszy MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SIATKÓWKI MĘŻCZYZN został zakończony.

Zdaniem uczestników Turnieju, była to bardzo udana impreza sportowa, a poziom zawodów gwarantowały nieprzypadkowo zaproszone zespoły ligowe. Odebraliśmy wiele podziękowań, ale szczególnie zapadną w pamięć słowa trenera drużyny MIRAD PRESOW – „Dziękuję, że mogliśmy tu być”.

My dziękujemy panom arbitrom, sędziującym spotkania: Piotr Król, Łukasz Szczepankiewicz (szczególne podziękowania za wnikliwość), Damian Bierza, Grzegorz Kaczmarzyk, Paweł Kapica, Mariusz Fiutek oraz Benedykt Cieślik.
Słowa uznania kierujemy do kibiców, którzy licznie gromadzili się na trybunach (zwłaszcza do wiadomych, najlepszych kibicek naszej drużyny) – prosimy, kibicujcie głośno i z zaangażowaniem, zawodnicy na to zasługują.
Za pomoc w organizacji Turnieju słowa podziękowania kierujemy do Pana Pawła Tomali oraz uczennic i uczniów Gimnazjum Nr 1 w Zawierciu.

Autor: Mirosław Bzdęga
Relacje z meczów: Magdalena Szczytowicz, Mirosław Bzdęga